חיפוש
  • רן ספיר

משעמם לכם? אל תמהרו להפיג את התחושה

עודכן: 3 בינו׳
עדיין קורה לכם שאתם משתעממים? יש שאומרים כי זאת תחושה די נדירה בזמננו. בעידן בו אנו יכולים לקבל תוכן בלתי מוגבל בשניות (Facebook, Instagram, Netflix, Podcast Etc..), איך אפשר להשתעמם?


שחשבתי על שעמום נזכרתי בסצנה מסיינפלד שאיליין טסה עם בן זוגה פאדי. כשהמטוס המריא איליין הוציאה ספר ופאדי פשוט בהה. היא התחרפנה מזה. איך אפשר פשוט לבהות או לחלום בהקיץ ולא להתעסק בכלום?
שעמום מקבל קונוטציה ממש שלילית. אנחנו רוצים להיפטר ממנו כמה שיותר מהר. אדם משועמם נתפס בודד, ללא חברים. אדם שבוהה יכול להיתפס טיפש כמו פאדי. אדם שבוהה וצוחק לעצמו יכול להיתפס משוגע. ועדיין הייתי רוצה שתתנו רגע צ'אנס לשעמום. כשאנחנו מנסים כל הזמן להיפטר מתחושת השעמום, ייתכן שאנחנו מפספסים משהו גדול יותר.

**

שעמום, איך לא, קשור לקשב שלנו. כשאנחנו לא משתעממים, אנחנו מפנים את הקשב שלנו לתוכן מסוים. לשיחה, לפלאפון, לטלוויזיה ובעצם לכל גירוי חיצוני שמפעיל אותנו. סוג אחר של הפניית קשב הוא פנימי – זפזוף במחשבות שלנו, אך זה יותר כמו זפזוף בטלוויזיה, כמו למשל משימות שאנחנו עתידים לעשות, זכרונות שעולים או מחשבות מטרידות.

למעשה יש לנו כזאת נטייה להתפזר בקשב שלנו, עד שכ50% מהזמן הוא מופנה לדברים אחרים. לדוגמא, כרגע המשימה שלכם היא לקרוא את המאמר הקצר הזה, אבל כמחצית מהזמן המחשבות שלהם ינדדו למקומות אחרים. אז תעשו ניסוי קטן ותתאמצו להיות קשובים עד הסוף.

**

מי שעשתה ניסוי מרשים יותר ממה שאני מציע לכם הקוראים הייתה מאנוש זומורודי (Manoush Zomorodi), עיתונאית תקשורת שכתבה את הספר “Bored and brilliant”. במחקר שעשתה בקרב 20 אלף איש שעקבו אחריה, היא ביקשה מהם לעשות מאמץ ולהיות יותר מודעים למשך הזמן שהם מתעסקים בפלאפון שלהם במשך שבוע. בסוף הניסוי היא גילתה כי המששתפים הצליחו להפחית רק שש דקות ביום מזמן השימוש הממוצע שלהם שעמד על שעתיים ביום. זומורודי מאוד התאכזבה מהתוצאה, עד שהגיעו הפידבקים מהמשתתפים.


בעוד שבפועל משתתפי הניסוי הפחיתו מעט מאוד מזמן השימוש היומי שלהם בפלאפון, הם שיתפו כי הזמן הפנוי שלהם עם עצמם, זה שהוקדש כעת לשעמום, הביא אותם לחשוב על החיים שלהם בפרספקטיבה אחרת מזאת שהורגלו אליה. הם החלו לחשוב על מערכות היחסים שלהם עם בני ובנות הזוג, הקשר עם הילדים, העבודה והשאיפות שלהם. היה להם זמן לחשוב יצירתי ולחלום חלומות לגבי חייהם. הם בעיקר הודו לה על כך שהפנתה את תשומת ליבם לעצמם.


אלו שהמילה מדיטציה או מיינדפולנס קופצים להם ישר לראש, אז אתם בהחלט צודקים שזה נשמע הכיוון, אך לא מה שהתכוון המשורר. אינני רוצה לשלוח אתכם לעשות מדיטציה, למרות שזה בהחלט מומלץ.

אני כן רוצה שתתנו צ'אנס לתחושת השעמום. כלומר שעולה תחושת שעמום לא ישר לנסות לנפנף אותה בכך שתשחקו בפלאפון, תפתחו טלוויזיה או תאזינו לפודקאסט. תהיו עם עצמכם. תפליגו במחשבות, תחלמו בהקיץ, תבהו במשהו. תראו מה תגלו על עצמכם.

במובן מסוים, זהו הרעיון שעומד מאחורי טיפול פסיכולוגי. אתם יכולים להיות עצמכם ולהפליג במחשבות ובפנטזיות ויהיה מי שיקשיב, יארגן את המחשבות לכדי סיפור ויהיה אתכם. זוהי קרקע פוריה לתרגל הקשבה עצמית והיכרות עצמית. לחשוב על מערכות היחסים שלכם, על האופן בו אתם מנהלים את חייכם ולעשות שינויים בהתאם.


מאחל לכם שתשתעממו קצת.


98 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

אני מאוד אוהב לטעות בעבודה שלי. מבחינתי זה משאיר אותי ערני. אם לא אשאר ערני ואטעה, אפול להנחה המסוכנת כי כל מה שאני חושב הוא נכון והמטופל יתרשם שאני מבין הכול. יש משהו ביחסים בין המטפל למטופל. יחסים

לא מזמן נתקלתי בסרטון שמציג את הראיון האחרון שקיים דודו טופז בתקשורת בתוכניתו של רינו צרור "חוצה ישראל", שלושה חודשים לפני שהתאבד בתא המעצר ורגע לפני שהתגלה כי היה מעורב בפלילים והואשם בקשירת קשר לביצ

לפני כמה חודשים התייעץ איתי מטופל האם כדאי לו לעשות סשן טיפולי נוסף בLSD על מנת לעזור לו עם הדיכאון. הוא ניסה כבר מספר תרופות פסיכיאטריות והיה בטיפול פסיכולוגי ממושך. לדבריו, הLSD שלקח בלווי מטפל, עזר